تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۵/۰۶ - ۱۷: ۲۳

آغاز مرمت عاج کاخ گلستان

کاخ گلستان
عملیات مرمت تالارعاج گلستان شامل مرمت گچبری ها، آیینه کاری ها، رنگ آمیزی، درزبندی پنجره ها و رگلاژ سقف و تقویت تیرهای اصلی و فرعی این تالار خواهد بود که به تازگی آغاز شده است.

به گزارش کافه رسانه؛ به نقل از روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی،  تالار عاج  یکی از تالار های عمارت اصلی کاخ  گلستان است که بعد از تالار آینه و در سمت غرب تالار برلیان قرار دارد. تاریخ احداث این بنا و و حوضخانه زیر آن مشخص نیست ولی احتمالا قبل از تالار سلام و تالار آینه ساخته شده و از بناهای دوره ناصرالدین شاه است.

 نمای  این تالار در زمان ناصرالدین دستخوش تغییراتی شد.ایوان آن بداخل تالار اضافه و نما و پنجره های آن،  هم سطح و قرینه با تالار سلام ساخته شد.

در دوره  ناصری این تالار به هدایای پادشاهان کشورهای خارجی اختصاص یافته و در زمان پهلوی محل پذیرائی و برپائی مهمانی های رسمی دربار بود . از این رو در آرایش درونی آن تغییرات عمده ای داده شده است . تابلوی نقاشی آبرنگ محمود خان ملک الشعرا در کاخ گلستان وضع نمای بیرونی تالار را درسال ۱۲۸۶ ه.ق نشان می دهد.  بر اساس این تابلو  تالار دارای سه ارسی سه دری بزرگ و ایوانی باشش ستون ظریف و یک راه پله از سمت مغرب بوده است.

منبع: مهر

برچسب برچسب ها » کاخ گلستان ، عاج ، تالار
لوگوی ویترین