تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۲/۱۱ - ۳۹: ۰۸

پیرو تفاهم نامه سازمان میراث فرهنگی با معاونت علمی ریاست جمهوری

کاخ گلستان
سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری برای معرفی مجموعه کاخ گلستان،ارتقای سطح کیفی، حفاظت، انتقال دانش و ایجاد زیرساخت‌های گردشگری، تفاهم‌نامه ای با معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری منعقد کرد که براساس آن کاخ گلستان تجهیز و معرفی می شود.

به‌ گزارش کافه رسانه از سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری این تفاهم نامه به دنبال اقدامات کالبدی که قبل و بعد از ثبت‌جهانی مجموعه کاخ گلستان صورت گرفته منعقد شد.

فرهاد عزیزی ، مدیرکل امور پایگاه‌های میراث جهانی باید آگاه‌سازی مردم نسبت به این میراث ارزشمند با برنامه‌ریزی‌های فرهنگی، عمرانی برای نگهداری از آن‌ همراه باشد گفت: یکی از اقدامات مهمی که در اولویت و اهداف برنامه‌های سازمان میراث‌فرهنگی قرار دارد، معرفی ارزش‌های مجموعه جهانی کاخ گلستان است.

او افزود: در گام نخست چهار اقدام مهم که شامل معرفی آثار و اشیای حوض‌خانه با استفاده از فناوری‌های نوین، نورپردازی تالار حوض‌خانه، زیرساخت شبکه، ایجاد آزمایشگاه و کارگاه مرمت اشیا و آثار در دو بخش مواد آلی و معدنی پس از تهیه طرح و تایید با همکاری معاونت علمی ریاست‌جمهوری به اجرا درآمد. 

مدیرکل امور پایگاه‌های میراث جهانی افزود: 'استفاده از روش‌های نوین می‌تواند کمک شایانی به افزایش شناخت و معرفی میراث‌فرهنگی ایران کند و استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا شامل رمزینه پاسخ سریع، واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و نمایش سه‌بعدی می‌تواند محیط موزه را از حالت کلاسیک که فقط به نمایش آثار و توضیحات راهنمایان محدود بوده به حالتی فوق العاده برای مخاطبان تبدیل کند.'

او گفت: پس از تهیه طرح محتوایی تابلوها و آثار موجود نرم‌افزارهای طراحی و سخت‌افزاری لازم نصب شد و در حال حاضر قابل استفاده است.

 

** نورپردازی تالار حوض‌خانه

 

عزیزی به نور‌پردازی تالار حوض‌خانه و زیرساخت شبکه اشاره کرد و افزود: اهداف این پروژه، معرفی بهتر آثار هنری موزه‌ها در ترویج آموزش و ظرفیت تعامل فرهنگی با استفاده از تکنولوژی‌های نوین نورپردازی در تالار حوض‌خانه است که پس از مدل‌سازی تالار، آثار و تابلوهای آن در راستای ارائه مناسب تابلوهای نفیس نقاشی به پژوهشگران و بازدیدکنندگان، به انجام رسید.

 

**پیاده ‌سازی زیرساخت شبکه

 

به گفته عزیزی، هدف از پروژه زیرساخت شبکه نیز برآوردن نیاز هر گونه اقدام عملی براساس الگویی منسجم است که به واسطه آن می‌توان سیستم‌های حفاظت و نگهداری پایش را به بهترین نحو برای مجموعه کاخ گلستان پیاده‌سازی کرد و بهترین خدمات را به گردشگران و پژوهشگران ارایه داد.

او افزود: تسهیل ارتباطات، اشتراک‌گذاری سخت افزارها، اشتراک‌گذاری اطلاعات و اسناد، از ویژگی‌های مهم این ظرفیت است و این پروژه پس از طراحی تمامی بخش‌ها و قسمت‌های کاخ گلستان را به یکدیگر متصل کرده است چنانچه در گام بعدی و اجرای کامل تفاهم‌نامه بیشترین استفاده را می‌توان از این زیرساخت داشت.

 

** ایجاد آزمایشگاه و کارگاه مرمت اشیا

او همچنین از ایجاد آزمایشگاه و کارگاه مرمت اشیا و آثار در دو بخش مواد آلی و معدنی در مجموعه کاخ گلستان را از جمله اقدامات مهم دانست.

عزیزی گفت: هدف این پروژه آماده‌سازی و تجهیز فضای فیزیکی کارگاه و آزمایشگاه مرمت، تجهیز امکانات مورد نیاز بخش آزمایشگاه مرمت و کارگاه‌های مرمت اسناد و اشیای تاریخی و در نهایت برنامه‌ریزی برای حفظ و مرمت آثار تاریخی موزه براساس اولویت است.

به گفته او به ‌دلیل حجم بالای اشیا در مخازن و نیز در معرض نمایش ، نیاز مبرم به وجود یک آزمایشگاه و کارگاه مستقل برای انجام اقدامات علمی و فنی برای نگهداری، حفاظت و مرمت این اثار است.

مدیرکل امور پایگاه‌های میراث جهانی اضافه کرد: قابلیت فراوان گنجینه‌های تاریخی و فرهنگی کاخ گلستان لزوم ایجاد یک مرکز مطالعه، حفظ و نگهداری آثار با ارزش را در مقایسه با مراکز دیگری مانند موزه ملی ایران، موزه ملک و گنجینه آستان قدس در مشهد می طلبد.

عزیزی افزود: ولی متاسفانه تاکنون چنین بخشی در این موزه فعال نبوده و بسیاری از آثار باارزش آن نیاز به نجات بخشی و حفاظت اضطراری دارند. درحال حاضر این بخش مهم نیز در مجموعه جهانی راه‌اندازی و آماده بهره‌برداری است.

کاخ گلستان به مثابه دریچه فرهنگ و تمدن این سرزمین علاوه بر اینکه دارای موزه‌های متعددی است، دارای کتابخانه و گنجینه نسخ خطی با بیش از ۳۲۰۰ نسخه همچون مرقع گلشن، شاهنامه بایسنقری، هزار و یکشب و مرکز اسناد خطی و مرکز اسناد تصویری است.

آلبوم خانه آن شامل ۱۵۲۰ آلبوم و حدودا ۹ هزار شیشه یکی از مهم‌ترین مخازن دنیا و دومین مخزن عکس و فیلم بعد از بریتیش میوزیوم در کشور انگلستان است.

بنای ارزشمند کاخ گلستان در سال ۱۳۲۴ به شماره ۴۱۷ در فهرست آثار ملی ایران و در سال ۲۰۱۳ (دوم تیرماه ۹۲) در سی و هفتمین اجلاس سالانه در کامبوج به فهرست میراث جهانی اضافه شد.

 

منبع: ایرنا

لوگوی ویترین